← Powrót do aktualności
07 Lut 2019

Split payment obowiązkowy dla wybranych branż

Split Payment obowiązkowy – Ministerstwo Finansów prawdopodobnie uzyska zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obligatoryjnego split paymentu. Dotyczy to niektórych branż, m.in. handlu elektroniką i branży budowlanej. Nowe zasady miałyby obowiązywać już za miesiąc.

Według opublikowanego projektu decyzji KE, unijni urzędnicy zgodzą się, by obowiązkowa podzielona płatność dotyczyła sektorów, w których wyłudzenia podatku występują najczęściej. Są to m.in. takie wyroby, jak smartfony i telefony, laptopy, paliwo, wyroby ze stali, surowce wtórne, a także roboty budowlane. Z dokumentu wynika, że Polska mogłaby zacząć stosować nowe zasady od 1 marca 2019 do 28 lutego 2022. Po 18 miesiącach rząd musiałby złożyć sprawozdanie z efektów tego rozwiązania. Musiałoby ono zawierać opis m.in. wielkości obciążeń administracyjnych, kosztów dla firm i średni termin zwrotu VAT.

Split payment wprowadzono w Polsce w połowie ubiegłego roku i obecnie jest dobrowolny. Jego głównym celem jest zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT, większe wpływy do budżetu, a także utrzymanie płynności finansowej firm. Polega na tym, że nabywca towarów i usług płaci sprzedającemu wartość netto zakupu. Wartość podatku przekazuje na specjalny rachunek VAT.

Więcej informacji o split payment


← Powrót do aktualności
?
?
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com