← Powrót do aktualności
07 Lut 2019

Split payment obowiązkowy dla wybranych branż

Ministerstwo Finansów prawdopodobnie uzyska zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obligatoryjnego split paymentu. Dotyczy to niektórych branż, m.in. handlu elektroniką i branży budowlanej. Nowe zasady miałyby obowiązywać już za miesiąc.

Według opublikowanego projektu decyzji KE, unijni urzędnicy zgodzą się, by obowiązkowa podzielona płatność dotyczyła sektorów, w których wyłudzenia podatku występują najczęściej. Są to m.in. takie wyroby, jak smartfony i telefony, laptopy, paliwo, wyroby ze stali, surowce wtórne, a także roboty budowlane. Z dokumentu wynika, że Polska mogłaby zacząć stosować nowe zasady od 1 marca 2019 do 28 lutego 2022. Po 18 miesiącach rząd musiałby złożyć sprawozdanie z efektów tego rozwiązania. Musiałoby ono zawierać opis m.in. wielkości obciążeń administracyjnych, kosztów dla firm i średni termin zwrotu VAT.

Split payment wprowadzono w Polsce w połowie ubiegłego roku i obecnie jest dobrowolny. Jego głównym celem jest zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT, większe wpływy do budżetu i utrzymanie płynności finansowej firm. Polega na tym, że nabywca towarów i usług płaci sprzedającemu wartość netto zakupu. Wartość podatku przekazuje na specjalny rachunek VAT.


← Powrót do aktualności
?
?
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com